сряда, 8 февруари 2012 г.

ОТ 2010 ГОДИНА ДО ДНЕС: ЛИХВАРСКИТЕ ДЕЛА СЕ РАЗПЛИТАТ БАВНО

* Една присъда налице и едно от делата вече е в спецсъда в София

Делата срещу т.нар. лихвари се разплитат бавно, сочи справка на Окръжната Темида в Смолянско. За периода 2010-2011 г. в Окръжна прокуратура са образувани 9 преписки по чл. 252 от НК за лихварство. Става дума за престъпление - даване на средства под лихва, без разрешение за такъв вид банкова дейност, за която законът предвижда наказание от 3 до 5 години “лишаване от свобода” и конфискация до 1/2 на имуществото.
4 от преписките са приключили и внесени в съда, а по останалите още се работи и са на различни фази, уточни говорителят на Окръжна прокуратура прокурор Иван Спиров. Има вече и една осъдителна присъда, издадена от Окръжния съд по отношение на 50-годишния Съби Х., собственик на транспортна фирма. Мъжът бе задържан при полицейска операция, а при претърсване на дома му бяха иззети 41 записни заповеди за общо около 650 000 лв. Открити са и 4 регистрационни талона на возила, спрямо които, мъжът имал вече придобити разпоредителни действия. Три от автомобилите са били паркирани пред къщата му, което и съобщили по-наблюдателни съседи в полицията. И така се разплитала историята около Съби. В касата му пак са намерени списъци на длъжници. Заради неопровержимите доказателства мъжът получи присъда от 3 години условно с 3-годишен изпитателен срок, още на първа инстанция - Окръжния съд в Смолян. Той има и конфискация на 1/4 от имуществото му.
Вторият фрапиращ пример е с 29-годишния Николай Х., който с показна акция на полицията в Смолян бе заловен насред улицата. Неговият казус пък вече е препратен на спецсъда в София. Причината е, че освен, лихварството, за което е обвинен има и още едно обвинение - в изнудване и тъй като става дума за щети в особено големи размери, делото е пратено в новооткрития от януари специален съд, напомнят от Окръжната прокуратура в Смолян. Преди да стигне до столицата обаче според изготвеното тук обвинение, младият човек е отпускал близо 42 000 лв. заеми на 6 човека. Като това е станало между 2004 и 2010 г. от длъжниците си прибрал 6 000 лв., апартаменти и кола, като ги принудил да подпишат запис на заповеди за общо 57 000 лв. лихвите са били различни - от 5 до 1000%, сочат справки по делото. То е вече в София, но не можа да тръгне преди дни заради отсъствието на адвокат, но пък на 28 февруари ще стартира с разпит на пострадалите и вещи лица.
Само две от делата за лихварство са на производство, уточниха още от Окръжна прокуратурата. Тече съдебно следствие срещу Димитър Б. от Смолян и Костадин К. от Мадан. Собственик на заведения е уличен, че давал кредити срещу огромни лихви. 45-годишният Димитър е обвинен, че от 2000 до 2010 г. е раздал в Мадан 39 заема на десетина души в размер от 2000 до 200 000 лв. Получените от него доходи възлизат на 345 156 лв. И у него е намерена тетрадка със списък на длъжници. Съдът вече е наложил възбрана върху недвижимите му имоти и запор върху вещите му, за да няма междувременно сделки с тях, докато мине делото.
Казусът с 40-годишния Костадин К., бивш общински съветник в ОбС-Мадан, също не е приключил. Мъжът е собственик на хотел, бензиностанция, заложна къща и луксозна вила в района на миньорския град. Има и заложна къща в Мадан. При извършени претърсвания в посочените обекти полицейските служители са намерили и иззели: 9000 лв, 700 евро и 100 долара; 10 златни лири, една златна гривна, 9 златни накити, 4 чифта обеци, 7 златни ланеца, 20 златни пръстена-всичко с общо тегло 185 грама; 2 броя записни заповеди. Натъкнали са се и на две книги със записани в тях длъжници, като в едната - водена в периода 1997 г.-2009 г. фигурират имената на стотици хора, класьор с натурални актове и договори за покупки на недвижимо имущество, 5 бележки за платени вноски от длъжници и 67 бутилки скъп марков алкохол със стар акцизен бандерол.
След извършена справка в Агенцията по вписванията е установено, че Костадин К. притежава множество недвижими имоти, с които е извършвал разпоредителни сделки. През 1998г. в ОД на МВР - Смолян срещу него са водени преписки за рекет и изнудване, но в крайна сметка те са прекратени.
Сега обаче по случая се правят експертизи и се нищи произходът на парите, вложени в имуществото на обвинения в лихварство.
Ани ЛЮБЕНОВА

Няма коментари:

Публикуване на коментар