вторник, 27 декември 2011 г.

НА БЪДНИ ВЕЧЕР - ДЯДО КОЛЕДА ДОНЕСЕ 236-КИЛОГРАМОВ ГЛИГАН НА АРДЕНСКИТЕ АВДЖИИ

Арденските авджии с трофея

"Погребението" на прасето с гайда
Трофеят доближава световния рекорд...

На Бъдни вечер късметът на арденската ловна дружинка се усмихна, дядо Коледа им донесе диво прасе. И то рекордьор. Под местността “Светилището” в землището на село Арда пред пушките на авджиите излиза 236-килограмов глиган, а точният мерник на ветеринарния лекар д-р Гавраил Кубатев го поваля на място. От дружинката се радват на коледния трофей, тъй като това е едва второ прасе за този ловен сезон за арденци и се заричат, че няма да е последното. Със сигурност чакането и мръзненето по баирите си е струвало. Долните зъби на поваленото прасе са със 10 см издадени на вън. Точният им размер обаче се пази в тайна и ще е ясен след обработка на черепа. По предварителни данни трофеят се доближава до световният рекорд, обяви за “Родопи ВЕСТ” местният авджия Иван Иванов, който ни предостави снимките. Тепърва комисия ще го оценява и ще се разбере дали арденското свине не бие световния рекорд. Истинска атракция устройват ловците след отстрела – погребението на прасе.
С песента на родопска гайда го изпратихме, а след това стабилно го поляхме, сподели още Иванов.  Ние пък от “Родопи ВЕСТ” им стискаме палци прасето да излезе здраво, напук на лошите резултати при дивото свинско от Могилица и чакаме да опитаме от рекордьорските кюфтета.
Орлин КИСЬОВ

петък, 23 декември 2011 г.

ЛОВЦИ ОСТАНАХА БЕЗ МРЪВКА, ПРАСЕТО ИМ ТРИХИНЕЛОЗНО



Ловците от смолянското село Могилица няма да могат да похапнат  мръвка от диво свинско на Коледа. Отстреляният от тях глиган се оказал заразен с трихинелоза. Веднага след като станало ясно, че взетите проби са положителни за опасното заболяване, месото  е бракувано и иззето от инспектори на Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян. 90 килограма свежо свинско отива на унищожение в екарисажа във Варна.
В предпразничните дни текат усилени проверки в заведенията за обществено хранене и търговските обекти на територията на цялата Смолянска област и особено в курорта Пампорово, който е пълен за празниците.  В резултат на съвместния контрол на Областната дирекция и централното управление на Българската агенция по безопасност на храните са бракувани 17,9 килограма негодни за консумация продукти - 10,4 килограма месни, 2,5 килограма млечни и 5 килограма рибни. Те са били с изтекъл срок на годност и липсващи етикети и маркировка. Бракуваните продукти също ще бъдат унищожени в екарисажа. На собствениците от търговската мрежа, в които са открити продуктите, са съставени два акта.

Илия Ангелов

ХЛАПЕТА УЧАТ ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО




 Второкласници от І СОУ “Св.св. Кирил и Методий” и ОУ “Юрий Гагарин” в Смолян се обучават на предприемачество  по програмата на фондация “Junior Achievement”. Малките ученици навлизат в света на бизнеса под формата на игра. Всички програми на “Junior Achievement” са адаптирани към българската образователна система. Второкласниците усвояват добре достъпно поднесения им материал и с лекота разбират връзката между преподаваното в училище и приложението му в техния бъдещ самостоятелен живот, смятат двете класни ръководителки Юлия Митрева и Ани Журналова. Това нестандартно обучение изгражда индивидуални лични качества у децата, учи ги да поемат отговорност, да работят в екип в сътрудничество, да си поставят и постигат лични цели. Малките ученици се запознават с важността на всеки вид труд, разбират какво е разход, приход, печалба. Осмислят как да се разпределят средствата, така че да се задоволяват потребностите. Първият практика по бизнес умения на малките предприемачи е свързана с изработването на 200 коледни картички, които те ще продадат в различни институции – Общинска администрация, Регионалния инспекторат на образованието, Областна дирекция на МВР, МБАЛ “Д-р Братан Шукеров”, Районно управление на горите и след това ще направят равносметка как да бъдат използвани постъпленията. Двете учителки работят със своите възпитаници от началото на учебната година по този проект с убеждението, че предприемачите не се раждат, а се създават и че това е пътят за по-добро бъдеще на българските деца. “Junior Achievement” е официално регистрирана в България през 1997 година. Нейните цели са свързани с насърчаване на предприемачеството и свободната инициатива в класната стая и оттам формиране на поколение от способни бизнес лидери на България.

Илия Ангелов

четвъртък, 22 декември 2011 г.

ИВО ХАДЖИМИШЕВ: КЛЮЧЪТ КЪМ ФОТОГРАФИИТЕ Е В ДНЕВНИКА НА ФИЛОВ

* Очаквам тук и в Солун потомците да разпознаят хората от снимките, обяснава авторът и съставителят на изложбата * Бъдещият крал на Гърция е с френска униформа, позна го гръцки професор

-Как се оказа у вас тази колекция от фотографии на премиера д-р Богдан Филов, който като преподавател в Софийския университет прави експедиция в Тракия и Родопите?
-Това е една дълга история. Дължа го на един мой приятел и колега, който малко преди едно мое пътуване до Америка ми беше казал, че се продава един масив от фотографии от Балканската война. И като стигнах там, изследвах организацията на музейните фотографски сбирки - големите държавни и щатски музеи и частни колекции. И така стигнах до Метрополитен в Ню Йорк. В програмата си включих да се срещна с мои приятели - семейство Гипсън, с Нели, която не бях виждал доста години, вече омъжена за Боб Гипсън. Така от дума на дума, това е описано в каталога, който издадохме с фотографиите, за да разбрете цялата история. Те ми предложиха да направя един фотографски проект с тях. Тогава се свързах с България, но не казах от къде се обаждам и питах свободни ли са тези негативи. Казаха “да” - считай, че са ангажирани и имаме план за тях. Още тогава заявих, че е свързано с историята на България, археологията и предложих да обработим този архив, но оригиналите да останат за българската държава и да бъдат подарени на Главно управление на Българските архиви. Семейство Гипсън се съгласиха.
-Да ги дарят?!
-Да. Затова изложбата се казва “Завръщане в България”. Защото щяха да отидат в една съседна държава, дори бяха тръгнали.
-Сигурно имат голяма стойност? Имат ли финансово изражение?
-Не толкова финансово. Но като историческа стойност имат значение тези неща. Жестът на семейството е много голям и патриотичен. Тази изложба не е спряла да пътува. Тя се откри в София, отиде във Варна, Пловдив, Русе, Търговище, сега е тук. И през ноември ще бъде в Гърция.
-Досега след тези пътувания има ли живи хора, наследници на фотографираните, които да са се обадили?
-Мисля, че сега, тук във вашия район, при базирането на изложбата, защото сме много близо до морето, може някой да се обади. Но снимките са направени на териториите, които остават извън България след Берлински договор. А вие знаете, че след Балканската и Първата световна война нашенците са третирани там по един не особено добър начин. И повечето или не са живи, или са били прогонени.
-Сменили са дори етноса си...
-Претопени са от нашите братя гърци.
- Къде ще се изложи експозицията в Гърция?
-В Солун, в археологическия музей, но няма да са същите копия. Ще се редуцира изложбата.
-Други такива находки България има ли, които се връщат след години? Коя е най-ценната, която се е върнала у нас, тази си идва почти след 100 г., догодина ще честваме век от Балканската война?
-Има много. Аз работя с такива материали сега. Например архива на едни братя, за които не искам да се говори сега, а след 2 години. 800 негатива издирихме. Още една емоционална изложба сме имали - от присъединяването на южна добруджа към нашите земи, за румънците тя е южна, а за нас северна. За мен Северна Добруджа е онова, което никога не са ни върнали, въпреки компенсацията, която казват, че са ни дали. Подобна история има след Втората световна война, когато румънците не искат да влязат в нашата част на Добруджа. Тази изложба е показана в Добрич в деня на годишнината. И там действително имаше плач и много емоции, тъй като някои се познаха като малки деца, други си познаха родителите, видяха си къщите. От 1940 г. са снимките, а са показани 70 г. по-късно. Тук това няма как да се получи, 100 години са минали. В София добруджанската експозиция не я показахме, за да не дразним прекалено много...
-Това е част от историята на България. Не можем да я кривим.
- Надявам се изложбата да привлича не само жителите, но и гостите на Смолян. Днес (бел.ред. в четвъртък) на Игнажден, да повлече крак към архивите. Знаех че тези негативи не са излезли от историческия музей по един законен начин, не ми е ясно кога са били откраднати и как. Може би около 9 септември, когато са се заличавали следите около Богдан Филов, но не бих се изненадал и да е по-късно, в дните на бурните демократични процеси, които започнаха в България. Историческият музей беше тогава обграден от лагеруващи хора. Но за тези негативи в архива на историческия музей е записано, че са унищожени. А ето ги - съществуват. Първо се обадих там, но не проявиха някакво отношение, макар че фотографиите са от археологически разкопки. И тогава реших негативите да се дарят на Главно управление на архивите. Тръгнах по историци, за да разбера част от нещата. За мен беше необяснимо френски полковник, който е на снимката с български офицери. Оказва се, че това е техният КейФОР. След Преображенското въстание западните страни са изпратили свои представители, за да се опитат да предотвратят следващи жестокости като последица от въстанието. Тази година един гръцки професор каза: “това е нашият бъдещ крал Константин. Той е ходил с френска униформа на полковник, а е принц”. Виждате, че текстовете под снимките са много лаконични, те са от дневника на Богдан Филов, тепърва ще се получават нови дани и факти за фотографиите. Но ключът към разгадаването кой стои на тези кадри е там на една от снимките - Лозенградската. Един човек ми каза - "защо не видиш дневника на Филов", публикуван през 1993 г. И там виждам рисунката - описанието на гробницата, така започнах да събирам като мозайка тези неща, 2 дни преди откриването на изложбата. Няма да ми повярвате, че в София се събраха гръцката посланичка, която току-що си замина, и турският посланик и много други дипломати, които я разгледаха. 30 библиотеки от Турция поръчаха този каталог с фотографии, това се получи и с Гърция. Там започват да намират в тези снимки важни паметници, на които преди 100 г. не са обърнали внимание, защото копаят Троя, а сега за тях тези фотографии са ценни. И изложбата ни върши много работа - не разделя хората, а ги събира. Докато историята ни е разделяла не по наша воля по много груб начин десетилетия наред.
РАЗГОВОРА ВОДИ: АНЕТА ТОДОРОВА
 

ФОТОГРАФИИ ОТ ТРАКИЯ И РОДОПИТЕ ЗА 100 Г. ОТ БАЛКАНСКАТА ВОЙНА

Бляскаво откриха ремонтирана зала
* С военните архиви Държавната агенция качва от октомври поименно биографична справка за загиналите за България във войните ... * Иво Хаджимишев ще дари и изложба от стъклените плаки на Крум Савов, които на времето са стигали чак до Лондон

С великолепна изложба с огромни фотоси, направени преди век от д-р Богдан Филов, откриха в четвъртък вечер възстановената зала на Държавния архив в Смолян. Архивари - бивши и настоящи, музейни работници, култур-трегери и граждани, се докоснаха до извора на богатата колекция фотографии, намерени и възстановени от българският фотограф Иво Хаджимишев през 2009 г.

Да се докоснем с нея до величавия дух на българите през 1912 г., избрахме това да стане в навечерието на 100-годишнината от Балканската война, заяви шефката на архива Зоя Начева в присъствието на шефа на Държавната агенция архиви доц. д-р Мартин Иванов и заместникът му Бойко Киряков.
Нашата армия печели по онова време невероятни победи, а за стане нашата изложба тук, получихме подкрепата на подполковник Димитър Кацаров, чиито служители ни помогнаха да пренесем 350 килограмовата експозиция, заяви още Начева, благодарение на чиито ентусиазъм експозицията остава в Смолян до май. А училища от цялата смолянска област вече дават заявки да я видят.
Заради сърцатите хора в архива, намерихме средства тази занемарена зала да получи нов облик, призна пък доц. Мартин Иванов в присъствието на Митко Севов от Регионалното управление архиви и шефката на Пловдивския архив Ели Попова. И отбеляза и новия проект, който Главно управление ще реализира идната година с получените в агенцията военни архиви.
През октомври ще създадем специален сайт, където да бъде почетена паметта на всички загинали българи. Ще го посветим на тяхната памет. И ще направим база данни само по името на вашия роднина - дядо или прадядо, ще се намерят биографични данни за него, дата на раждане и място на смъртта. За съжаление повечето от гробовете на българските войници тънат в забвение, напомни още доц. Иванов. Но даде един великолепен пример, че тази изложбата е символ на българската гражданска инициатива, т. нар. спомоществувателство, което сега е направила една българка в Америка. Надявам се в скоро време и у нас да стане привилегия на бизнеса да спонсорира библиотеки, читалища, музеи, защо не и архивите. Това ще бъде привилегия, не всеки ще може да бъде член на борда на Лондонската филхармония, там само определени лица се допускат, напомни още шефът на Държавните архиви.
А Иво Хаджимишев заяви, че ще направи дарение специално за архива в Смолян изложбата на фотографа Крум Савов. През 1906 г. той е заснел целия роженски събор, 350 негови стъклени плаки се съхраняват във ведомството на Начева, именно част от тях ще подбере Хаджимишев за експозицията, която стяга за идната година. Творбите на Савов са стигали чак до международна изложба в Лондон (1907 г.), напомнят историци.
От името на смолянчани екскметицата Дора Янкова благодари на талантливия българин и напомни, че той това лято направи всичко възможно да докара Мартин Кьонинг тук, за да сподели как песента на Валя Балканска е подбрана, за да се озове в космоса. Скромният Мартин Кьонинг си изкарва прехраната от писането на книги и не е богат финансово, но е богат по сърце, дух и талант, които дава за другите, напомни Янкова. И благослови новоремонтираната зала, която с новата градска среда на парка се отваря към хората.

С ХОЛАНДСКА ПОДКРЕПА - ПРАВАТА НА ЧОВЕКА УЧАТ ПОЛИЦАИ В ДЕВИН



“Актуални решения на Европейския съд за правата на човека в контекста на полицейската практика” е темата на двудневния семинар, организиран до четвъртък от Главна дирекция “Охранителна полиция” - МВР. Инициативата, проведена в Девин, е с финансовата подкрепа на Посолството на Кралство Нидерландия у нас. Участие в него взеха членовете на Постоянната комисия по правата на човека и полицейската етика, която е част от структурите на МВР, Бойко Славчев - началник на кабинета на министъра на вътрешните работи. Обучителният екип бе съставен от две неправителствени организации - експерти на Български адвокати за правата на човека и Институт “Отворено общество” - София.
Семинарът ще генерира идеи, които ще вземем в предвид при разработването на следващия годишен план за нашата работа, заяви Благородна Макева - зам. -председател на Постоянната комисия по правата на човека и полицейската етика в МВР. Комисията има 28 регионални подразделения във всяка Областна дирекция на полицията.
С МВР работим от 2007 г., а основният ни проект са наблюдения в 80 РУП в страната. За съжаление Смолян не влиза в тази група, тъй като те са избирани въз основа на статистиката по отношение броя на задържаните лица, заяви Велислава Делчева от “Отворено общество”. От института отчетоха повишаване на показателите, които наблюдават - все по рядко се получават сигнали за употреба на сила в сравнение на предишния наблюдаван период от 2007 г. Въпреки това, Делчева коментира, че все още полицаите имат нужда от допълнително обучение по въпроса за правото на задържаните да имат адвокат и как достъпът им до защита трябва да бъде гарантиран в РУП.
Според Макева България е на трето място по предоставяне на правна помощ в Европа, нареждайки се след Холандия и Великобритания.
Логото на семинара за правата на човека и полицейска практика не е случайно, трябва да обърнем сериозно внимание на практическата дейност на полицейските служби по места, заяви адвокат Динко Кънчев.
А Бойко Славчев изрази готовност да работи с НПО за възпитание на полицейските служители за спазване на човешките права, спазване на етичният кодекс на служителите на МВР и изкореняване на негативните практики, ако някъде съществуват.
По време на дискусията стана ясно, че само тоалетната на един арест струва 2000 евро.
Има разписани конкретни изисквания в инструкцията за реда и условията за настаняване на задържаните лица, те включват квадратура, осветеност, разположение и екипировка отвътре и отвън, през последните години 50 ареста са напълно приведени и отговарят на изискванията, отбеляза Макева. В България изискването е 7 кв. м. на лице, а МВР е осигурило за следващите годни достатъчно средства, за да се приведат в съответствие всички места за настаняване, обяви тя.
По-голяма част от РУП не са достъпни за хора с увреждания, няма обособени чакални за граждани, липсват обособени помещения за разпит, няма отделни помещения, където адвокатите да се срещат с клиентите си насъме, няма създадени условия за прием на жертви на престъпления, особено когато обвиняемият е задържан в РУП, пострадалото лице се среща с насилника си в коридора, каза Делчева.
Представителите на МВР обявиха, че решенията на Европейският съд по правата на човека в Страсбург срещу служители на МВР са едва 27 и то за периода от 1994 г. до 2001 г. Адвокат Кънчев разказа, че процедурата по придвижване на жалбите е изключително бавна, близо 80% от тях се шкартират и не се допускат до разглеждане в съда, тъй като не отговарят на нормативните уредби, напомни още Кънчев.
Орлин КИСЬОВ

ПОБЕДА - БОЙКО БОРИСОВ: ДЪРЖАВАТА ПОЕМА РОДОПСКИЯ АНСАМБЪЛ...

  Ансамбъл “Родопа” няма да бъде закрит. Това стана известно вчера, сряда, в София. А новината оповести лично премиерът Бойко Борисов. И предложението за това вероятно ще се внесе за разглеждане в МС още следващата седмица, а как ще се формулира то - като Постановление на МС или като Решение, ще стане известно след обсъждането и приемането му, поясниха от правителствената прес-служба. Но до Нова година всичко ще бъде напълно ясно, увериха от там. Защото каквото каже Борисов, то - става.
Своята ангажираност към проблема с Фолклорен ансамбъл “Родопа” публично обяви министър-председателят Борисов. Ще се търси и вземе правителствено решение, за да не се закрие, а да се запази уникалният Родопски състав, посочи премиерът пред журналисти след инициатива в столицата за подкрепа на приемните грижи. Но със сигурност ще го има, Държавата изцяло ще поеме издръжката на 51-годишната фолклорна формация - певци, танцьори, музиканти И предложението за това ще се внесе и разгледа в заседание на МС.
Докладна записка на кмета на Смолян Николай Мелемов за закриване на ФА “Родопа”, с цел икономия на харчените за ансамбъла средства - 230 000 лева годишно, буквално взриви обществеността на Смолян и страната. Не само културната общественост. И в резултат заваляха протести от всички страни, появиха се стотици коментари и позиции в множество медии - вестници, сайтове и др., изпълни се с отрицание на докладната и “Фейсбук”. Само до момента там почти 1100 са подкрепили запазването на ФА”Родопа” и са оприличили кмета Мелемов, внесъл предложението си в ОбС, на какво ли не... Слава Богу, че докладната му в ОбС не мина. Но Мелемов, впрочем, официално оповести, че е направил и предложение държавата да поеме издръжката на ансамбъла. Така че сега не само заради масовите протести и нарасналото напрежение в обществото, а вероятно и заради личното настояване на кмета Мелемов в Министерството на културата, във Финансовото министерство и пред министър-председателя, премиерът Бойко Борисов сам решава проблема. Така че хората от Ансамбъла и хилядите, които се надигнаха в защитата му, вече могат да си отдъхнат. Фолклорен ансамбъл “Родопа” ще има. Честито!

вторник, 20 декември 2011 г.

АРХИВАРКА ОБЗАВЕЛА МЪЖ С 30 ГОДИНИ СТАЖ

* Половин година затвор условно й даде съдът

Архиварка-чиновничка в Община Мадан обзавела мъж с 30 години 2 месеца и 7 дни стаж като тютюнопроизводител. Находчивата среднистка Ф.А.С., докато била на щат в общината, издала образец УП-3 на А.Х.А. от маданското село Върбина, че има осигурителен стаж, начислен по реда на чл. 38 от Наредбата за пенсиите като тютюнопроизводител. Нещо повече- жената най-надлежно му изписала и годините от 1963 г. до 31.12.1993 г. с прекъсвания между тях. Документите издала в периода 01.07.2004 г. до 31.12.2004 и ги представила за подпис пред гл. счетоводител и ръководител, които си резнали парафа, доверявайки се на архива без сами да проверят. В РУСО-Смолян обаче, където стигнали справките, направили това и открили измамата. Така Ф. А. С. бе изправена пред Темида, а кандидатът за пенсия не стигна до нея.
Районният съд в Мадан й наложи 6 месеца лишаване от свобода, условно с 3-годишен изпитателен срок. Жената обаче вече има друга присъда, наложена й от Районния съд в Смолян, затова магистратите кумулираха едно общо наказание - 6 месеца условно. Ф.А.С. може да обжалва обаче присъдата пред по-горна инстанция.
Лили БЛАЖЕВА

СНЕГЪТ ПАК ИЗНЕНАДА СМОЛЯН

* Мнозина отказаха да вадят возилата си, по-смелите благославяха до преди обяд

Снегът пак успя да изненада Смолян, макар че снежната покривка бе между 10-20 см. И едва до обяд пътната обстановка се нормализира. Господ се смили и снегът спря.
15 машини работят за разчистването и опесъчаването на общинската пътна мрежа в града, екипите са на улиците от 4.00 часа сутринта, заявиха от почистващата фирма “Титан”. Съгласно сключените договори и приетите стандарти обаче приоритетно се почиствали главните улици около общинска и областна администрация, болницата и бърза помощ, подстъпите към учебните заведения и детските градини. И едва тогава се разчистят и второстепенните и третостепенни улици, като “Кап. Петко войвода” на Стария център, на която машина се появи след 11 часа. Верижна техника разчиства пътя до селата Мугла и Турян. А тротоарите се почистват и с двата специализирани мини багера.Макар, че по заповед на кмета Николай Мелемов още от сутринта радио “Смолян” призова собственици на офиси и имоти сами да разчистват пред тях.
Според шефа на “Титан Клинър” Владимир Росенов, фирмата имала готовност за реакция и при по-обилни снеговалежи, а в складовете има достатъчно пясък и сол. Дали е така, ще покаже чаканият по-голям сняг в края на седмицата. Вчера сутринта обаче мнозина се качиха на колите си, а смелчаците редиха благословии поне до преди обяд.
Теодора ХРИСТОВА

СКАНДАЛ В ПАМПОРОВО: ВРЕМЕННИ ЛИ СА ВРЕМЕННИТЕ ОБЕКТИ?

 Скандал зрее в Пампорово, а всеки надникнал в курорта под Снежанка се пита “преместваеми ли са преместваемите обекти”. Или поне тези, които са вдигнати с такъв статут. Атаката на областния управител инж. Стефан Стайков за презастрояването на ски курорта, заявявана почти две години, вече стихна. А запознати със ситуацията в Пампорово коментират, че обектите, вдигнати като временни на връх Снежанка за послединте 2 г., само са сменили стопанина си. Сиреч вместо да се съборят като незаконни, както ставаше по морето, сега са сменили само наемателите си. Дали е така, не можем да твърдим, а дали инстанциите ще ни осветлят по въпроса, ще видим. Сезонът тръгна преди седмица, но никой не коментира нито схема на обектите в Пампорово, нито как ще се стопанисват тази зима. За по-голяма прозрачност миналата година току преди старта на туристическата зима Община Смолян постави ребром въпроса и обект по обект пред медиите, всички получиха становището на архитекти и общинари.
Сега има тишина, в която обаче се чува бученето заради две изникнали къщички току на плаца в страни от хижа “Студенец”. А зачудени туристи питат как е възможно такова застрояване, което оставя проход едва 5-6 метра разстояние за връзка на пистите със спасителя например, а от тук трябва да минава не само моторната им шейна, но и по-голяма машина, за да извлича при необходимост пострадал.
По думите на околните съдържатели между двата тура на изборите са изникнали каса и ски-гардероб, която е уж за състезателите, които ще дойдат за Европейската купа, на която ще домакинства курортът. Казваме “уж”, защото състезателите си носят комплектите за ски, ваксата и всичко необходимо им за надпреварата и едва ли ще ползват ски гардероба, да не говорим пък за касата.
200 лв. се плаща за разрешително за временен обект, така че от това дори Общината, на чиято територия е той и която дава разрешителните, не печели, категорични са запознатите с правилата за строителство. Но какво значи временен обект, при условие че има отлят бетон, плочки и т.н.
Жалба срещу двата новоизникнали обекта има внесена в областата управа и в община Смолян, но досега по случая не се е произнесла нито една институция, обясняват жалващите се, които са събирали цяла есен подписи. Затова пък при идването си в курорта, дарилият наблизо чешма Шефкет Чападжиев споделил изумлението си от градежите. И питал кой е позволил това унищожаване на Пампорово. Американизиралият се родопчанин бил потресен от факта, че сочените у нас за големи инвеститори не ценят природата и не я издигат в култ, ами сипват бетони без мярка. Нещо повече - врътката по чл. 56 от ЗУТ им дава право и да не плащат никакви данъци, тъй като се касаело за временен обект - за една година, което още повече развълнувало бизнесмена.
Кулата на връх Снежанка е била със статут на стратегически обект, който забранява около нея строителство. Това обаче не прави впечатление на властите, които не само че не сринаха заведенията наоколо, на които се каниха пред медиите дълги години, ами разрешиха преди около година още едно - на “Пампорово” АД, което също е с временен статут. То не е за повишена сигурност на туристите, а най-обикновен ресторант, сочат пак от курорта. И чакат да видят дали някой ще се заинтересува от строителството или ще излезе вярна приказката: “кучето си лае, а керванът си върви”. Но у нас вече и кучета се отказват да лаят, защото не виждат смисъл.
Ани ЛЮБЕНОВА

ПРОКУРАТУРАТА ЗА ПЕДОФИЛА В СМОЛЯН: БАЩАТА СЕ ВЪЗПОЛЗВАЛ ОТ ЗАВИСИМОСТТА НА ЩЕРКА СИ И ПОСЯГАЛ СЕКСУАЛНО

 В хода на разследването срещу бащата-педофил Йордан Козарев са събрани неоспорими доказателства за престъпно съвкупление, чрез използване на положение на зависимост и надзор над дащеря му, заяви в четвъртък говорителят на държавното обвинение Иван Спиров. И обяви, че Районна прокуратура - Смолян, е внесла обвинителен акт срещу 50- годишния смолянчанин за сексуалните му посегателства в периода от лятото на 2010 г. до 07.04.2011 г. Обвинението е доказало категорично три от издевателствата, които са извършени в дома на обвиняемия. Мъжът се е възползвал от идването на 17-годишната си дъщеря, която е била принудена да търси присъдените й от съда пари за издръжка. Двамата са били сами в къщата, което улеснило родителя, който отказвал да подпомага финансово децата си. Заради това има и присъда от Темида.
В хода на разследването са извършени множество процесуални следствени действия - оглед, разпити на свидетели, съдебно-медицински, психиатрични, психологични, биологични и други експертизи, които потвърждават ситуацията около престъплението. Обвиняемият бе задържан тази пролет. 72 часа арест му наложи прокуратурата, а след това съда му даде мярка за неотклонение “задържане под стража” докато трае делото. Още при тези заседания на съда Козарев потвърди сам за извършеното с обяснението, че бил пил. И едва ли не заради алкохола недооценил какво се случва. Дори поиска лечение в психиатрична клиника, но според експерти той е вменяем, няма и алкохолна зависимост и може да отговаря за делата си.
Обвинения имаше и към майката на момичето, която се опитваше да намеква, едва ли не, че не е знаела за посегателствата. Макар в един от разпитите да заявява, че заради подобно посегателство се изнесла с децата, тогава именно поискала издръжка. Но в поселдствие отново се върнала в дома си заедно с тях. Към нея обаче няма повдигнати обвинения за съучастничество и укривателство, макар че при разплитането на ситуацията става ясно, че цялото семейство е знаело за издевателствата над момичето, които са траели с години. Но никой не ги е прекратил.
Първоначално бащата е привлечен в качеството на обвиняем за изнасилване. Но тъй като има данни само за принуждаване, обвинението е за съвукопление чрез зависимост и надзор, за което се предвижда по-леко наказание - “лишаване от свобода” за срок от една до пет години. Докато за изнасилване съставът на чл. 152(2).1. предвижда затвор от 3 до 10 г. Какво ще приеме съдът, ще стане ясно, след като казусът влезе в съдебна зала. Факт е, че животът на едно дете е прекършен, а детството му е било изпълнено с посегателства в собствения му дом, където трябва да се чувства най-щастливо и защитено.
Лили БЛАЖЕВА

ФОТОГРАФИЯ НА ДИМИТЪР ГАРУФАЛОВ НИ ВРЪЩА КЪМ ДУХОВАТА МУЗИКА И СМЕСЕНИЯ ХОР В РАЙКОВО

* 115 години от рождението на композитора на родопския химн “Гордей се, Родопа”

Във времена на избор, човек има способността да прави равносметка. Кое е истинско, кое остава, кои са хората, които вписват имената си в историята - общочовешката, националната или в нашия случай - родопската? Кои са творците на просветата, науката и изкуството, оставили следа в културата на Родопите? И знаем ли за тях?
Такива личности стават обект на проучване - издирват се факти, снимки и документи за живота им от местните краеведи. Голяма част от тях имат разкрити лични фондове в Държавен архив - Смолян, които непрекъснато се обогатяват с нови и неизвестни документи и снимки от близкото и далечно минало на нашия край. Част от тези местни изследователи, заради народополезната им и обществена дейност, след време също стават обект на изследване. Например известният момчиловски свещеник и краевед Константин Канев, историкът на Ропката - Никола Жалов и много други.
Повод за написването на тази статия са дарените на Държавен архив - Смолян, документални материали от известния смолянчанин - артиста Никола Пашов. Периодично той донася части от огромния материал, който е събрал за миналото на родното си село Райково и неговите жители, с което обогатява и попълва личния си фонд в архива. Сам той коментира от кога датира събирателската му дейност по повод издадената наскоро книга-албум за първия среднородопски театър “Изгрев”: “Активно някъде около 30 години. Специално за тази книга много отдавна бях я замислил, в главата всичко ми бе ясно как би трябвало да стане, как да подходя. В нея съчетавам снимки, документи и спомени - техните си спомени, без мое участие...” И още: “Да съм жив и здрав, аз съм пълен с родословията на райковци - Горно и Долно село. Събрал съм огромно количество материали за историята на махалите около Райково отпреди 300 - 400 години ...”
Никола Димитров Пашов е роден на 16 юни 1947 г. в с. Райково. Завършва актьорско майсторство при проф. Ф. Филипов във ВИТИЗ “Кр. Сарафов” (1981). Дебютира през 1967 г. в РДТ - Смолян с ролята на Сиро, от пиесата “Мандрагора” на Н. Макиавели. Следват ролите: Паул (“Упражнения за трима” - Х. Крендлесбергер), Шиндан (Ние, долуподписаните” - А. Гелман), Сапуна (От земята до небето” - Н. Русев), Поп Кръстю Никифоров (Великденско вино” - К. Илиев), Софроний (“Зимните навици на зайците” - Ст. Стратиев), мъжът (“Балканите четат Радичков” - авт. спект. на К. Азарян), старецът (“Концерт от другата страна” по Ст. Стратиев) и много други.
Има участия в киното и телевизията, запомнящ се е неговият образ на кмета в киношедьовъра “Господин за един ден”. Играе още във филмите: “Ти, който си на небето”, “Юдино желязо”, “Баш майсторът на море” и други. Сред последните му изяви е придобилият световна известност филм “Забравените от небето”, заснет по един от разказите на Екатерина Томова, където си партнира със столетницата Бисера Станчева. Снимките се провеждат в старата реставрирана родопска къща на артистичното семейство Тони и Никола Пашови. Филмът получава блестящи отзиви след прожекцията му на фестивала в Кан. Във кинопродукцията на Ивайло Пенчев “Корави старчета”, Пашов пресъздава ролята на гостоприемния кръчмар (Куфара). Филмът е комедия, а философията на коравите старчета е простичка, те живеят в хармония със света. Зрителят открива отражението на своята индивидуалност, запечатана в кадър и душевен пейзаж.
За всеки родопчанин емблематични и запомнящи се са образите на на “дуньовските баби” Кина и Пина, в които Кольо Пашов си партнира със зевзечката Веска Бабаджанкова.
Сред последните предадени от райковеца материали в архива е и една стара фотография, запазила образа на Димитър Гаруфалов, един от първите учители в преместената от Ксанти в Райково гимназия. Щастлива случайност е, че това събитие съвпадна със 115-годишнината от неговото рождение. Снимката е съхранена от Петър Митев Келбечев от смолянското село Чокманово и е от около средата на 20-те години на миналото столетие. Ценността й се увеличава и от факта, че са много малко снимките, на които е запазен образът на Гаруфалов, който оставя трайна диря в културно-просветния живот на града ни.
Димитър Русинов Гаруфалов е роден на 3 март 1896 г. в гр. Малко Търново в семейство със силни възрожденски традиции. Фамилията му изиграва важна роля за разпространяване на Унията в Странджанския край. Известният тракийски деятел и краевед Георги Попаянов изрично отбелязва в монографията си за Малко Търново и неговите покрайнини, че Гаруфалови са един от най-големите и бележити родове в града, който е дал много просветени хора като учители, свещеници, офицери и общественици.
През 1915 г. Д. Гаруфалов завършва средното си образование във Варна. Там свири на цигулка в симфоничния гимназиален оркестър. Той става един от основателите на Варненския градски симфоничен оркестър. Уникални и непознати до сега фотодокументи за този период от живота му откриваме в Дигиталната колекция на Регионална библиотека “Пенчо Славейков” - Варна.
Като военнослужещ в Ксанти среща бъдещата си съпруга Ламбрина Стоянова. От 1920 г., в продължение на 18 години семейството е част от културната общност на Райково. Те са сред първите учители-основатели на Райковската гимназия. Госпожа Л. Гаруфалова е назначена за преподавател по математика, а съпругът й - по френски език и музика. Той създава училищен хор, който е основа на всички тържества и чествания на гимназията. С годините дейният ръководител все повече обогатява репертоара на хора, който придобива голяма популярност сред местното население. Още през 1924 г. Д. Гаруфалов успява да формира музикални състави от ученици с цигулки, флейти, мандолини и други. Техните изяви са главно по забави и други празненства. За събирането на средства се основава фонд “Духова музика” при гимназията. Първото дарение е от клона на Популярна банка в с. Райково. Този фонд съществува повече от 10 години.
В спомените на Крум Георгиев за учителя му Гаруфалов четем: “Находчив и упорит, той направи от нищото нещо - създаде гимназиална музика, събирайки оттук-оттам инструменти и полагайки дяволски усилия, за да обучи “музикантите” (трудно дело - няма средства, традиции. Димитър Петков - известен впоследствие композитор - се учеше на училищна пикола, а после взе назаем флейтата на Владо Атанасов)”.
През 1929 г. учителят по физическо възпитание сформира фолклорни групи за народни песни и танци. Заедно с училищния хор на Гаруфалов те поставят първата оперетна постановка в гимназията. През същата година оперетата “Павел Иванов” е изнесена с голям успех на райковска и пашмаклийска сцени.
Освен добър педагог и диригент, Д. Гаруфалов е и прекрасен човек. Успоредно с големия ентусиазъм при осъществяване на служебната си работа, той развива и активна читалищна и обществено-музикална дейност. На 7 март 1923 г. е създаден смесен хор при Културно-туристическо дружество “Орфееви гори” с диригент Д. Гаруфалов. Участниците в хора са част от театралната трупа на дружеството, която е пак под режисурата на Гаруфалов. На следващата 1924 г. дружеството моли гимназиалното ръководство в техните помещения да се сформира един църковно-светски хор под диригентството на Гаруфалов. А в протокол № 45 от 1 юни 1925 г. на Пашмаклийската окръжна постоянна комисия пише: “... учителят при Райковската гимназия Д. Гаруфалов е устроил добър певчески хор, който да се насърчи в това му дело... следва да му отпуснем една помощ от 2 500 лв... за подпомагане в делото му.”
Впоследствие църковният хор при храм “Св. вмч. Теодор Стратилат” в Долно Райково е ръководен от Георги Близнаков. Именно сред документите на личния фонд на Г. Близнаков откриваме и нотопис на песни от Д. Гаруфалов.
С негово участие като режисьор или изпълнител са поставени пиесите “Борислав”, “Към пропаст”, “Иванко” и други. Истинска сензация са и оперетите поставени от Д. Гаруфалов. Сред тях са: “Самодивско изворче”, “Деца и птичка” и други. Не минава празник или честване в Райково и околните населени места без участието на Д. Гаруфалов и самодейците му.
Още от началото на 20-те години, вдъхновен от красотите на родната ни планина, Гаруфалов създава музикалната композиция-химн “Гордей се, Родопа”.
Семейство Ламбрина и Димитър Гаруфалови изграждат трайно приятелство с културния елит на Райково. През 1936 г. те кумуват при сключването на брак на Д. Френкев и Йордана Хаджирайчева, а дъщерите му Ели и Павлина са кръстници.
През 1937 г. Гаруфалов се премества със семейството си в Карнобат. Райковци го изпращат тържествено. През септември 1937 г. той е назначен за преподавател във Варненската мъжка гимназия. В Карнобат продължава да се занимава с широка обществено-културна дейност. Дирижира градския смесен хор и симфоничния оркестър при читалището, поставя оперети, изнася концерти в града и околността.
За 50-годишния юбилей на читалище “Славееви гори” в Райково през 1960 г. той е поканен и награден с най-голямото отличие за активна читалищна дейност.
Димитър Гаруфалов умира на 27 август 1968 г. във Варна. Но на Родопа той оставя най-плодотворните си и пълноценни години. От Орфеевата планина черпи своето творческо вдъхновение, за да създаде най-красивия химн - възхвала, с който остава завинаги свързан с нея.
Снимката на Гаруфалов, която открихме в богатата документация, дарена от Н. Пашов на архива, ни напомни за видния музикален творец и педагог, свързал живота и делото си с родния ни край. Но тя е повод и за благодарности към нашия изследовател за дарението, защото с приноса на такива “събирачи на родова памет” издирваме и съхраняваме историята на Родопския край в документи и снимки. А фондовете на Държавен архив-Смолян, ще ги пренесат през вековете за идните поколения.
Елена Стоянова - главен експерт в
Държавен архив - Смолян

ПОЗИЦИЯ: НЕ ЗАТРИВАЙТЕ ЛИЦЕТО НА РОДОПИТЕ

Управляващите, които и да са, не могат да бъдат лице на културата и традициите на родопчани, каквито са певците, танцьорите и музикантите на ансамбъл “Родопа”. Гъвкавите хора търсят начини за оцеляване на културните институции, извор на народното творчество. Не ги закриват с лека ръка, защото те представят България пред света, уникални са по дух и носия.
Наистина културата може да носи приходи, като в Старосел, но там има държавно участие. Така го правят и в Гърция, където всеки камък е станал история и туризъм. Подобно нещо се случи с мощите на светеца в Созополската църква. Но не бива да искаме от ансамбъл “Родопа” да свири и пее на венчавки и кръщенета, за да генерира приходи! Унижение е за легендарните потомци на Орфей. Не бива професионалистите да се превръщат в самодейци! Ансамбълът е лицето на Смолян и на Родопите.

Иван Кънев - председател на Контролния съвет на партия ВОТ

ДОРА ЯНКОВА: НЕ МЕ Е СТРАХ ОТ ПРОКУРОР

* Ансамбълът и духовият оркестър са представителността на Смолян, колко пари ни е спестил ФА “Родопа” от съборите на 40 селища, пита ексуправничката на областния град * Уличните превъзходни вече не са янковки, а мелемовки, работа на кмета е да се бори с тях, напомни тя и коментира като председател на Националното сдружение на общините, че предстоящият бюджет‘ 2012 е най-нисък за последните 20 г. 

 - Г-жо Янкова, в общественото пространство се насажда мнението за едно безхаберно харчене по време на Вашето управление, имате ли притеснения - определени журналисти питат непрекъснато разните институции кога ще Ви дадат на прокурор?
- Не ме е страх от прокурор. Пращаха ме на прокурор, проверяваха ме, обществените поръчки на Общината проверяваха, Сметна палата също ме е проверявала - всички кметове са минали през това. По-неприятно ми е от противопоставянето на образованието и културата, защото от новата управа чувам да обясняват съкращаването на щата в ансамбъл “Родопа” с липсата на средства, като предпочитали да дадат наличните пари за борчовете на детските градини. Ние също сме били изкушавани по този начин да работим. Но не го допуснахме. Дискутирали сме го - Смолян е областен град, има нужда от своята представителност. Ако проследите създаването на духовите оркестри, защо са ги правили - за да има своята представителност този град. Съветвам сегашната управа да седнат да поговорят с хората от ансамбъла и духовия оркестър как може да се случи тази представителност. И да продължи да съществува. Цяло лято, на всички събори, за да не плащаме пари, които трябва да се платят през кметствата и да разпишем културен календар, в 40 села певците, танцьорите и музикантите на “Родопа” са играли и са спестили куп пари. А сега - нямали приходи?!
- Освен рязането на двете културни институции, градът се отказва и от кучешкия приют, както и да го наричат сега, сградата е строена с такава цел още предходния на Вашия мандат. Спорът за него избухна още при предишният ОбС, а Вие подехте дело, за да го узаконите...
- Уличните превъзходни кучета вече не са янковки, а мелемовки. Какво става със зоо ветеринарния комплекс - да го спрем и да станат повече, по време на изборите, кучетата. Ама те не са Янковки, сега са Мелемовки, всяко куче - улично превъзходно, си носи името на кмета. Кольо отговаря за това, той е длъжен час по-скоро да ги прави тези неща. Не е моя работа, аз в момента съм на свободна практика.
- Причината за безпаричието освен световната криза има и още едно име - министър Дянков. Националното сдружение ще реагира ли за следващия орязан бюджет?
- Националното сдружение е подписало протокол за разногласие, вчера (бел. ред. в петък на заседание на ОбС общинският съветник от БСП) Иван Апостолов се е опитал да го обясни- 5.2% от брутния вътрешен продукт са парите за общините, което е най-ниското за последните 20 години. По първа точка преговарящите от колегите са стигнали декларативно до 5 неща, че ще се бори кризата, по всички останали е подписан протокол за разногласие, който съпровождаше разглеждането на бюджета, включително и за зимно поддържане. Депутатите имаха страхотни идеи, с които да се подкрепят не кметовете, а гражданите, хората, които живеят в общините. Г-н Михалески Ви обясни на миналата пресконференция тези предложения, направени пред парламента.
- Развитието обаче на къде върви, какво ще стане от януари идната година?
-Надявам се чувствителността на ГЕРБ с многото им кметове да започне да се усеща към местните власти. Защото до момента нямат отношение към местните власти, нито партньорство в условията на криза. Има обаче едно ритуално наливане на пари като в Пловдив.
- Какви са прогнозите Ви за общините след смяната на ръководството на националното сдружение догодина?
-Очаквам по-радикално сдружение и ще го препоръчам на събранието, когато ще предавам щафетата. Ще трябва да бъдат много по-категорични и радикални. Критикувам себе си, че бях диалогичен председател. Постът изисква много по-голяма категоричност. Управителният съвет трябва много по-високо да говори. И поради това сигурно колегите трябва да изберат смели хора, които да ръководят сдружението.
- Критикувате сама себе си, в крайна сметка последните две години бяхте кмет от опозицията?
- Да. Бях много диалогична. Но бюджетите на общините идната година са намалени с още 20%, което ще се почувства от гражданите в публичните неща - зимна поддръжка и т.н. и дълговете на общините ще продължат да растат. Правителството твърди, че ще се работи с всички кметове добре, но си дадох сметка какво се случва на колежката от Перник заради обществената поръчка за театъра. Кметовете са мажоритарно избрани от гражданите, трябва да им се даде възможност да работят и правителството трябва да има еднакво отношение към всички. Затова казвам, че Националното сдружение на общините при избора си на нов председател трябва да заложи на решителни фигури, които да отстояват интересите на общините. Дадох си сметка, че трябват по-радикални и решителни действия, а не толкова диалогичност и говорене.
- Кой ще бъде ощетен най-вече от безпаричието в бюджетите на общините?
- Гражданите. Техните публични услуги зависят от средствата - продължават да се искат едни 14 млн.лв. за зимно поддържане на общините. Ще се генерара постоянно дефицит, дълговете ще растат.
Не мога да приема, че кметът на Смолян противопоставя детските градини на културата, 30 лв. предлагаха депутатите от държавния бюджет да отидат за издръжката на всяко едно дете, защото детските градини са местни дейности. Държавата трябва да се намеси в храната и отоплението. Но това не е гласувано от неговите съпартийци в парламента. И всичко онова, което се предлага като добри решения, което да облекчи примката на кметовете, рязко ще продължи да се вплита.
Разговорът води: Ани Любенова
Ползвани са въпроси и на други медии

петък, 16 декември 2011 г.

С РЯЗАНЕТО НА АНСАМБЪЛА: БЕЗ МАЛКО ДА ЗАКРИЯТ БЪЛГАРИЯ В РОДОПИТЕ

НИКОЛА ГИГОВ
 * Това е най-големият срам, който можем да понесем, напомни писателят почетен гражданин на Смолян Никола Гигов * Не може оптимизацията да е за сметка на основна дейност като културата, възпротиви се на новопредложената структура без основни мотиви социалистът общински съветник Милко Гавазов *Най-конвертируемият продукт е българският фолклор, нека има и други като Валя Балканска, напомни Стоян Иванов от Вот * От къде да отрежем, имаме 11 млн.лв. борчове, ще останем без ток и заплати, заяви пък кметът Николай Мелемов

  Без малко да закрият България в Родопите. Това излезе от предложено на ОбС-Смолян, вчера отрязване на Държавен ансъмбъл "Родопа" от структурата на Общината.

Към тази мисъл наведе общинските съветници писателят Никола Гигов, на който като почетен гражданин на Смолян бе дадена думата на заседанието. Това е най-големият срам, който можем да понесем, да защитим ДА "Родопа" от това посегателство, то не е от липса на пари, пари винаги ще се намерят, извиси глас още Гигов. Бил съм с певците на Рожен, в Смолян и на Копривщица, виждал съм как се вдигат пред тях 5 хиляди души на крака. 300 хил. народни песни сме създали, които са гордостта ни пред света, заяви още той.
Преди самата сесия пък, във фоайето на заседателната зала певците, танцьорите и музикантите на ансамбъла танцуваха, свириха и пяха като за последно. Те не бяха подготвили в своя защита нищо друго, освен оръжието което имат - песента, с която 52 години ансамбълът весели махали и паланки, села и градове у нас, а и по света. Няма кмет на Смолян, за когото да не са свирили, независимо от коя партия е той. През десетилетията няма кмет и на селище в Смолянска община, на който да не са изнесли концерт било за събор, било за празник. И пред чиито гости да не са се отсрамили. Кой управленец е вадил пари да плаща на ансамбъла?! Приемали са ги като росата и слънцето, които галят тревата, за да расте. Но вчера малцина надигнаха глас да кажат колко безценен е ансамбълът, нещо за което напомни на дискусия с театралите преди месеци в общината екскметът Дора Янкова.
А искането "Родопа" да се самоиздържа, при условие че това са към 250 хил. лв., е невъзможно по думите на нейния ръководител Кичуков.
Плаче ми се като виждам какво става, заяви пред сесийната зала с насълзени очи и космическата Валя Балканска, чиито глас се е развивал именно в ансамбъла.
Благоевград, Варна, Русе, Видин, Плевен и Ямбол имат ансамбли, които са на общинска издръжка. Могат да се намерят други решения, няма оправдание едно закриване, заяви и общинският съветник от БСП Димитър Кръстанов след повече от час дебати в залата. И предложи бюджет и структура на Общината да се гледат заедно, с което поиска точката да се отложи за следващо заседание. Часове преди това, още при гласуване на дневния ред, съпартиецът му Милко Гавазов поиска 5-та точка, която засяга новата структура да бъде отеглена от вносителя, тъй като има много радикални промени, които не са обосновани. Той не прие мотивировка от 2-3 реда за закриване на ансамбъла, духовия оркестър, звената за горите и общинския инспекторат и кучкарника. Гласовете на 28-те присъстващи общински съветници се разделиха по на 14, като двамата съветника от ДПС и независимият Димитър Кисьов не приеха предложението на Гавазов, а гласуваха с ГЕРБ точката да се гледа.
Данчо Киряков оспори гласуването, но гласовете се потвърдиха отново. При което първоначално ръководещият заседанието Филип Топов обяви, че предложението на Гавазов се приема, което предизвика бурни ръкопляскания от страна на членовете на ансамбъла в залата. После обаче дойде порязването, че не се приема. Искането на Топов за ново гласуване обаче не мина, тъй като по думите на Димитър Кръстанов регламентът не позволява.
Кметът Николай Мелемов пък сам оттегли докладната си за окрупняване на кметствата в Смолянска община, което става за втори път.
Самото гласуване на дневния ред с точката за новата структура, събра 18 гласа "за", против бяха само 9 от съветниците на БСП, докато социалистът Димитър Кръстанов и Стоян Иванов от ВОТ гласуваха "въздържали се".
Имаме 60 хил.лв. в сметките, а задлъженията ни са 11 млн.лв., трупани с години от ток, горива, храна за децата, или за каквото се сетите, заяви градоначалникът Николай Мелемов. Когато станат съкращенията тези разходи няма да намалеят, но ще запазим дейностите на общината и ще можем да плащаме заплати, а и сметките за тока, който могат всеки момент да ни спрат, предупреди още той. Като обяви, че е пратено писмо до Министерство на финансите и до Министерство на културата, ансамбълът да мине на държавна издръжка.
Не можем да кажем нека махнем хората, че да намалеят разходите, не може оптимизацията да бъде за сметка на една основна дейност каквато е културата, опонира Милко Гавазов, с което предизвика ръкопляскания в залата. Ако приемем с лека ръка да закриваме емблематични институции, ще обречем Смолян не само на административно, но и на духовно затихване, вметна Гавазов. И поиска да се изслушат ръководителите на тези звена, които се закриват, както и поименно гласуване на разбивките по новата структура.
Преди 30 г. учехме на свещи и не ни пречеше в училище, а вие сте гласували 4.5 млн.лв. за подмяна осветлението в училищата, колко години щеше да се издържа ансамбъла с тези пари, обърна се Мелемов към дългогодишният съветник Гавазов.
Общината има 28 хил. дка гора, но няма приходи от нея, затова искаме да вкараме ред, ако има приходи, ще има пари и за култура, отбеляза кметът.
Това съкращение ще подобри ли финансовото състояние на общината, 95% от данъците ни вървят в Републиканския бюджет и само 5% са за общините. 50% от тях са с проблеми, защото има дисбаланс между приходи и разходи, с които са натоварени като отговорност. Каква е ролята на държавата за издръжката им, попита Иван Апостолов. И директно поиска размера на обезщетенията, които ще се изплатят на хората, които ще бъдат съкратени. Какво лошо има децата да учат на светло и да се асфалтират улици, апострофира той репликата на Киряков, че 20 млн. лв. са отишли затова. Над 119 млн.лв. пък са осигурени по проекти, напомни още Апостолов.
Никой не оспорва вашата победа на вота и вашето право за структура, но това са хора и съдби, напомни пък Стоян Иванов. Нас не сте ни търсили за мнение и не би следвало да подкрепяме вашата структура. Но единствено най-конвертируем продукт е българският фолклор, направете всичко възможно да бъде запазен - с цената на други лишения. За да има и други като космическата Валя Балканска, препоръча още Иванов.
Къжете от къде да се отреже и ще го направя, изрази готовност Мелемов. Докато съпартиецът му Костадин Каранлъков отбеляза, че само 900 лв. са постъпилите приход за м.г. за ансамбъла, от които 800 лв. са от БСП. Как да се издържала структура, която имала само 12 концерта за година. Този минус обаче не е в градината на танцьорите и певците, а на ония, които не са си плащали, защото вероятно има и такива.
Не мога да си представя Родопите, България и космоса дори без ансамбъла, заяви и Бойко Младенов от ДПС. И подчерта, че предложил съставяне на комисия от общински съветници, която да търсела друга форма за финансирането му, обръщайки се към кмета от когото поиска да чуе друга алтернатива за "Родопа", с което отвори вратичка на градоначалника.
Управлението е в ръцете на изпълнителната власт, тя избира, няма нужда от комисия, възпротивиха се с основание от БСП. Но обявиха, че ще отстояват духовността в Родопите.
Не искам да закриваме ансамбъла и в него, и в духовия оркестър имам приятели, но оставаме без заплати, заяви отново Мелемов.
Сипещите се от страна на общинските съветници предложения, хвърли в грешка председателстващият Филип Топов. Искането на Гавазов за гласуване пункт по пункт на структурата не мина - 13 общинари само дадоха "за", "въздържали" се оказаха 2-ма, останалите -"против".
Желанието на Кръстанов да се отложи точката за следващо заседание, за да се доработи, накара гербаджията Киряков да поскочи, че такова предложение вече било гласувано в началото на заседанието. Мнозинството обаче не се възпротиви, тъй като се видя в задънена улица. И в крайна сметка предложението събра 15"за", двата гласа на ДПС гласуваха "въздържали се", а ГЕРБ остана твърдо "против" с 12-те гласа. С това гласуване като че ли индикациите в ОбС-Смолян, започват да се избистрят и на страната на Бойкоборисовата партия застават хората на Доган.
Анета Тодорова

МЪЖ СЪДИ ШЕФКА НА ЖЕНА СИ ЗА 10 БОНА - КЛЕВЕТА

 
 Мъж от Девинско се опита да осъди за клевета бившата шефка на съпругата си. Н.Д.П. подал иск за 10 хил. лв. заради нанесена му публично клевета. Според него той и съпругата му били в сградата на община Девин, там директорката А.Д.Д. заявила пред половинката му “ Ти, ако си свястна, няма мъжът ти да има любовница от ...”. Това чули други двама души, а от там насетне за него настъпил ад, тъй като със съпругата му започнали караници и в момента били в развод. Затова и Н.Д.П. поискал обезщетение за нанесени му публично неимуществени вреди, а и потърсил лихви върху сумата от деня на скандала - 19 август 2010 г.Пред Темида обаче става ясно, че преди скандала шефка и подчинена имали спор за трудова книжка, така двете страни се озовали в кметството, за да се жалват пред градоначалника. Но пък изречението - показания на двамата свидетели, не се потвърждават от никой друг, макар че е имало и други хора в коридора, в който се развихрила кавгата. Затова Районният съд в Девин не хвана вяра на жалбата на Н.Д.П. И тъй като по несъмнен начин не се доказва клеветата, магистратите не приемат да има такова престъпление. И отхвърлят иска на мъжа. Като загубил делото, той ще плаща разноските на адвоката на подсъдимата. Има право обаче да обжалва решението на първата инстанция.
Жулиета МЕТОДИЕВА
 

ПЪЛЗЯЩО ПОСКЪПВАНЕ, 4.4% ИНФЛАЦИЯ


  Пълзящо поскъпване на стоки и услуги регистрира за ноември Териториално статистическо бюро-Смолян. И отчита 4.4% инфлация. През ноември спрямо предходния месец в групата на услугите е регистрирано увеличение при заплащане на нощувка за легло в хотел с две звезди - в стая с две легла, с 11.1% или с цели 2.50 лв. Сиреч нощувката излиза вече 25 лв. И ако това касае гостите на областта, то цените на стоките засягат местните хора. Цената на газ пропан-бутан за битови нужди е 2.99 за 1 кг, като увеличението е с 5.3% или 15 ст. 2.46 лева е цената на литър газьол за отопление, скокът тук е с 1.2 % - 0.03 лв.. Регистрирано е и увеличение на цените на дамското облекло. Дамска пролетно-есенна връхна дреха от изкуствена или синтетична материя вече струва 89.86 лв, увеличението е с 5.7% или 4.86 лв.
При цените на наблюдаваните лекарства също има увеличение при “Ранитидин”, филмтаблетки от 150 г. - една опаковка от 60 бр. е с 8.1 % -0.50 лв., като през ноември цената е 6.71 лв. Цената на “Парацетамол”, таблетки от 500 мг - една опаковка от 20 бр., която е 1.88 лв е скочила с 2.7 %, 0.05 лв.
Само бензините през ноември са поевтинели с малко. Стойността на литър бензин А 95 Н, безоловен, е 2.37 лв., като спадът спрямо октомври е с 2.1% - 0.05 лв. Стойността на бензин А 98 H, безоловен, е 2.64 лв., намалението е от 0.4 % - 0.01 лв. Поевтинели са и бебешки комплект блузка и панталон от памук/синтетика, включително полар с 2.2 % или 0.46 лв. Цената му вече е 20.37 лв.
Спад има и в храните - пакетиран ориз за ноември струва 2.30 лв., намален е с 1.3 % -0.03 лв.,при пакетирано пшенично брашно тип 500 цената е 1.13 лв., понижението е с 2 ст. или 1.7 %. Цената на бяла франзела за кило е 1.97 лв., поевтиняването е с 4.4 % - 0.09 лв. Стойността на пиле без вътрешности е 4.61 лв., като намалението спрямо октомври е с 1.3% - 6 ст. Океански хек, замразен, е с цена 6.14 лв за килограм, поевтинял е с 3.2 % -0.20 лв. Цената на ябълките е 1 лев, спадът е с 16.7% - 0.20 лв., при портокалите с цена 1.82 лв. намалението е с 17.3% -0.38 лв.
Поскъпнал е пресен свински врат с кост - с 30.6% или 2.06лв. за кило, като ноемврийската цена е 8.79 лв Цената на сухи салами също е нагоре - 15.92 лв. е килото, увеличено с 3.2 % - 0.49 лв. Скок има и рафинирано слънчогледово олио в ПВЦ опаковка - 1 л цената е 3.38 лв, поскъпването е с2.4% - 0.08 лв. Движение нагоре има и при цитруси и зеленчук.
Традиционно лимоните са поскъпнали зимно с 13 ст. или 6.5%, и вече се търгуват за 2.12 лв., кило домати оранжерийни е 2.15 лв., увеличението е от 54.7% или 0.76 лв., а при краставиците е с 52.9% или те струват 2.14лв. Захарта продължава да се качва - пакетирана на кристал излиза 2.48 лв., увеличена е с 1.2 % - 0.03 лв., кока-кола в ПВЦ- опаковка - 2 л също е поскъпнала с 6.5% или 14 ст. и струва 2.30 лв. сочат още съпоставките на цените в търговската мрежа на Смолян.
Теодора ХРИСТОВА

НЕДЕЛИНО СЕ КЪПЕ С КОФИ И КОПАЕ КЛАДЕНЦИ

В 21 ВЕК

* Сухи чешми посред зима, но не са замръзнали, а нямаме вода от десетилетие, обяснява кметът Стоян Беширов, който преговаря за захранване на водоемите


В 21 век в Неделино все още има цели квартали, в които хората носят с кофи вода и така се къпят. Това продължава повече от 10 години, откакто не съм кмет, пояснява върналият се на поста градоначалник Стоян Беширов. Липсата на валежи дава изключиотелно голямо отражение в момента. Няма налягане, няма вода в чешмите и то не защото са замръзнали, а защото нищо не се подава от водоемите. Особено тежко е положението в по-високите места на града. Няма официален режим, какъвто съществува през лятото, когато по цяла нощ се запасява населението, за да може да изкара безводния ден.
Ако се захранят новите водоеми, ще се реши проблемът с безводието, макар че водата ни е богата на манган, а всички фекални води отиват в речното корито. В чиито долен край пък е вододайната зона на Неделино, напомня Беширов. Готвим проекти - канализация и Пречиствателна станция, но кога ще бъдат одобрени и ще станат факт, не е ясно. В пълно отчаяние потъва общината, защото има построени водоеми, но не са захранени.
Водим преговири да ги захраним през пролетта, поясни управникът. И напомни, че градът му е с най-много болни от стомашно чревни заболявания, а по време на празниците всеки август местните хора тръпнат да не пламне епидемия заради утрояването на населението. Тъй като водата ни не е годна за пиене, болшинството неделинци копаят кладенци. Двайсетина -тридесет човека поне са си направили във всеки квартал и хората ходят от там да си носят вода в кофи.
Какъв туризъм да развиват, като имат бани с празни душове, каква латернатива да търсят за поминъка си опиталите да развиват хотелиерство и ресторантьорство, попита още Беширов. Но категорично заяви, че търси решение на проблема, залежал повече от две петилетки в Неделино.
Ани ЛЮБЕНОВА

СПА-КОМПЛЕКС "АЛЕКСАНДРОВИ КЪЩИ" БОРИ СЛАБИЯ СЕЗОН В ЗЛАТОГРАД

* На 90 души от хотелския бизнес дава хляб възроденият Ареален комплекс на Александър Митушев, който се разраства повече от десетилетие...

Александровите къщи ще борят мъртвия сезон в Златоград, който почва от ноември и свършва през март. Пълната с почиващи през лятото най-южна за Смолянско, окъпана от слънцето община трудно дава работа през зимата. Най-новата къща “Александровата”, която е цял СПА-комплекс, вече отвори врати с грандиозен за мащабите на областта ресторант с 350 места, носи духа на Възраждането. Тук обаче са си дали среща по неповторим начин старинните технологии и съвременните достижения на науката и техниката. Проектант на етнографския ансамбъл е собственикът на Ареалния комплекс в стария град, Александър Митушев.
Ресторантът вече е показал своите достойнства, поемайки първата си сватба тази есен. Това е и предназначението му - неповторим уют в нестандартна обстановка получават клиентите, избрали го за кръщенета и юбилеи или за конференции, тъй като залата е оборудвана за симулантен превод. Тя притежава и собствена мултимедия. А обектът, както и останалите 5 къщи на Митушев, е с перфектно подбран персонал. 20 души вече са назначени в него, а от Великден, когато ще се открие и хотелската част на комплекса, заетите може и да се удвоят. Причината е, че Александровата къща има проектиран не само вътрешен и външен басейн, но и сауна, турска баня. Ще има възможности за балнеолечение и масажи, физиотерапия, пояснява нейният собственик. А термалната вода на Златоград е известна с лековитите си достойнства из цяла България. И докато собственикът на “Бултекс” показва неповторимото съчетание от различни стилове, характерни за българското възраждане, гостите му откриват красотата, която българинът от векове е събирал, за да вплете в клонките и цветенцата на дърворезбованите тавани.
Тъй наречените одаи вече са претворени в ресторанта. Тук среща са си дали тревненската школа, самоковската, банската, пловдивската и златоградската. Дърворезбите са дело на майсторите от ателиетата, възродени преди повче от 10 г. от Митушев в стария град. Розовите гюлове, характерни за пловдивските къщи, са изписани по стените досущ като в одаите на стария Пловдив. Оджакът на огнището вече е грейнал, а медените ковани съдове са намерили достойно място по лавиците на импровизираните стаи.
2700 кв. м е разгърнатата площ на СПА-комплекса, но гостът остава очарован още от външния му вид заради неповторимото съчетание на дърво в цвят череша и бял камък. Жива музика всяка вечер весели клиентите, един път седмично звучи и базуки, чиито изпълнители идват направо от Гърция. Развитието на механичната музика - от най-старите грамофони с фунии до радиоприемника, е намерило място в своеобразната музейна сбирка, разкрита пред очите на посетителите.
Барът пък е съхранил достолепието на древните съдове за вино, чиито реплики прескачат от IV - ХIV век, когато древните траки по нашите земи са приемали гроздовия елексир за дар от боговете и са му придавали значение на течност, даряваща вечен живот.
Специално кътче е отредено и за музикалните струнни инструменти, които издават най-нежната музика за душата. Те са действащи и могат да влязат в употреба на момента, напомня Митушев.
А всички достойнства на СПА-комплекса гостите на Златоград ще оценят и сами, тъй като минават покрай него още на влизане в града.
Анета ТОДОРОВА

РОДОПИТЕ ЩЕ СТАНАТ РЕЗЕРВАТ ЗА МЕЧКИ


Бъдещето на Родопите ще се свързва все повече и повече с дивата природа. Не защото горските стопанства са най-много в региона спрямо бройката населени места, а защото дивото ще измести питомното. Сиреч без театър, духов оркестър, без ансамбъл, със затворени болници и училища, духовността вече отстъпва място на прагматизма. А според него освен природа в Смолянско друго няма.
Мечките са най-много у нас на глава от населението, слизат до селата без да се боят. И вместо да се чудим как да поминуваме, не ни остава нищо друго, освен да се примирим. Кадърното ще си търси препитанието в Пловдив, София и в чужбина. А тук ще останат старци на доизживяване. И мечки.
Освен сафарита за чужденци, друг поминък не се очертава. Но пък ще има валута, хищниците са защитен вид в Европа. Що пара ще се направи. Е, няма да се сеща никой, че тук е било родното място на клиничната медицина или пък на митичния Орфей. Но от това не се печели. Защото ако с това се правеха пари, нямаше да затриваме с лека ръка нито театри, печелили “Аскери”, нито ансамбли, пратили “Дельо хайдутин” в космоса.

четвъртък, 3 ноември 2011 г.

МАНДРАЖИЙКА ПОДРЕДИ 420 КРАВИ НА РАФТОВЕ

* Смилянската млекодайна би швейцарската Милка


Виждали ли сте крава-чаша, крава-солничка, крава-пепелник, крава-захарница, крава-пулверизатор, крава-сапунерка, крава-мартеничка и още: крава на ски, крава на скейтборд, крава-съблазнителка, крава с японско кимоно, крава - сексмашина... Ако не сте, идете при Милкана в “Млечен дом” в смолянското село Смилян, там, където в мандрата “Родопа Милк” произвеждат висококачествени кашкавали и сирена, нашенски и чуждоземни. Милкана Йорданова, председателката на кооперацията, ще ви изненада не само с асортимента си от млечни продукти, но и с уникалната си колекция от фигурки на крави. Над 420 кукли и скулптурки от различни материали и модели, с различна големина и пози, попълват рафтовете във фирмения магазин и заведението й към хотелската база. С всеки ден броят им се увеличава. Можете с часове да ги разглеждате в захлас, защото са безкрайно забавни и създаващи настроение. Изработени са с неподозирано въображение и нито една фигурка не се повтаря. Милкана е кръстила колекцията си “Подаръци от приятели”. Всички нейни гости знаят с какъв подарък могат да я зарадват - с някоя интересна нова фигурка на крава и най-старателно й носят модели от Холандия, Испания, Белгия, Унгария, Австрия, Швейцария, Япония, Франция. Последното попълнение на колекцията пристигнало по пощата - пакетът с дървената фигурка бил изпратен от посланика на Швейцария Томас Фелер. Той гостувал на млекопреработвателното предприятие, което стартирало през 90-те години с помощ по програма на швейцарското правителство. Обещал, че ще се включи в колекцията и изпълнил обещанието си.
Две от кравите са “баш европейки”, защото са донесени от Брюксел от бившата евродепутатка Душана Здравкова. Весела бяла крава, закичена с цвете, е спомен от актьора Мариан Бачев. Известният детски кардиолог Стоян Лазаров и съпругата му Илиана също фигурират със своя фигурка в колекцията. Най-старият екземпляр, с който основоположничката на колекцията - Кети от Швейцария, слага началото, се е появил още през 1973 година. Това е крава-кокетка с дълги извити мигли и звънче на шията, а 38-те години въобще не й личат. Оцеляла е, макар много деца да са играли с нея. Американската кукла, разбира се, се казва Доли - тя върви в комплект с два гюма, пълни с мляко. Двойката влюбени крави са от Испания, а кравата-магнитче е от Златоград. Има дори “заспала крава”. Тя е от Испания и води стадо от темпераментни бикове. Най-голямата фигура, издялана от трупи и парчета дърво в естествена големина, посреща всички посетители на входа на комплекса от млекопреработвателно предприятие и къща за селски туризъм с китно подреден двор и живописно оформени кътове за сядане и почерпка. Тя естествено е смилянска и бие по всички показатели швейцарската Милка. Колекцията на Йорданова някакси съвсем естествено набъбвала през годините, заедно с разрастването на мандраджийския бизнес на собственичката. От 1994 година Милкана започнала този вид дейност и уреждането на мандрата си в Смилян. Където и да отидела, всички я питали “Какво правят вашите кравички?”, защото я свързвали със съдбата на млечното говедовъдство в Смолянския край, за чието успешно бъдеще Милкана се бори неуморно от началото досега. Тя е начело и на Сдружението “Планинско мляко” и непрекъснато се опитва заедно с други неправителствени организации да воюва за истински, адекватни мерки и стимули за родното животновъдство.
Милкана Йорданова
Приятелите й започнали да й подаряват сувенири в образа на крава и тя ги подреждала на видно място, нови посетители ги виждали и от своя страна също й носели следващите сувенири. Така неусетно сбирката преминала в истинска колекция. Тъй като в “Млечен дом” идват много семейства за отдих в планината с децата си, стопанката закупила бели макетчета на крави и подходящи бои, които предоставя на малките гости да ги оцветяват според въображението си. След това имат свободата да си вземат за спомен шарената фигурка или да я оставят в колекцията.
Унгарската българистка Андреа Генат от Будапеща много обича да изненадва домакинята по време на своя престой в селското хотелче към мандрата “Млечен дом”. Остава по 4-5 дни и всеки ден изважда от багажа нова кравичка, която прибавя към колекцията. Андреа толкова е съпричастна към темата, че двете заедно с Милкана събраха и издадоха книжка с вицове за крави, бикове и телета “Трева за пиене”. Защо се нарича така? Защото кравата е цяла централа, която превръща тревата в годна за пиене уникална течност - млякото. Щом престанем да приемаме мляко от нашите майки, Господ ни дава да продължим живота си с млякото от кравата - 90% от това, което консумира човечеството в цял свят, е краве, “пишат авторките в своето въведение. Книжката, разбира се, е весела, буди смях с шегите и вицовете си. Но поводът за нейното написване е много тъжен и сериозен: “Надяваме се да надделее разумът и тази касапница, която се задава за малките стопанства, да не се случи и да остане само в спомена за осъзнатите грешки на политиците. Издаваме нашата малка книжка за тези божествени същества със заявката, политиците да се осъзнаят и да признаят, че в Родопите една или две крави представляват ферма. Най-малко заради това, че точно за тези кравички се косят ливадите и така се поддържа природата с нейното безценно биологично разнообразие, с което толкова се фукаме пред света. Пък като се посмеем, по-лесно ще им простим греховете и ще вървим напред. А ако не дай си Боже, не надделее разумът и не се спасят и малкото останали кравички в Родопите, да се молят Господ тях да спасява.” Така с простички думи Милкана е описала голямата си болка от липсата на грамотна политика за млечното говедовъдство в планината. Родопската кравичка Минка, която по нищо не отстъпва и дори превъзхожда наперената швейцарка Милка, е обречена на заколение от катастрофалните напъни по “големите неща” - големи ферми, големи фабрики, глобализация и унищожаване на вековни традиции и древни практики, от липсата на национална идентичност в животновъдството ни. И пагубната политика у нас в последните 20-на години.
Илия АНГЕЛОВ

вторник, 1 ноември 2011 г.

ПРИ ВОТА В НЕДЕЛЯ - КУПУВАТ ГЛАСОВЕ В СМОЛЯНСКО, СИГНАЛИТЕ НЕ СЕ ПОТВЪРЖДАВАТ

Купуват гласове в Смолянско, сигналите за това валят от почти всички краища на областта. А алъш-веришът върви от пари до храни, но някъде минава и с принуда, разказват очевидци на тазгодишната изборна кампания за президент и кметове на населени места.
Общо 4 сигнала за нарушения са постъпили в ОД МВР - Смолян, в изборния... ден - пълномощник на коалицията на Цветалин Пенков е подал 3 сигнала в РУП - Девин, за купуване на гласове - по един в село Брезе, в девинския кв. Настан и в с. Грохотно. След извършените проверки, според ОД на МВР-Смолян, сигналите не се потвърждават.
РУП - Смолян, пък проверява сигнал за купуване на гласове в смолянския кв. Устово. Материалите от проверката ще бъдат предадени на прокуратурата, уточняват от полицията, но не казват от кого е подаден.
Не са констатирани нарушения на обществения ред, няма задържани лица за престъпления, свързани с изборите, сочат още от ОД на МВР. А представители на централни медии излъчваха бодри репортажи от площада пред Община Смолян или пък от Стария център на града, но никой не се навря по секциите да види как, аджеба, се гласува. Чии са джиповете, за които алармират представители на един или друг участник в изборите. И защо коли за по 200 бона със столични регистрации паркират на два метра от вратата на секцията, пътуващите във возилото трима или четирима си стоят вътре с часове, а един от добре облечените мъже привиква на спявка председателката на комисията, която излиза на няколко пъти. След което едно от гологлавите момчета хуква към квартала, а след минути от там на прибежки към секцията тръгва потокът от хора. Как са мотивирани, може само да се досещате, а ние не желаем да ви светваме по въпроса, защото ще ви загорчи от демокрация.
От понеделник пък до 17 ч. в неделя в ОД МВР - Смолян, са издадени общо 233 удостоверения за изгубени, откраднати, повредени, унищожени или с изтекъл срок български лични документи. Хората са искали да се снабдят с тях, за да могат да гласуват, както им позволява законът. Такова нещо имаше и преди реалните избори миналата седмица. Сега само в ОД на МВР - Смолян, са извадени 77 броя - или най-много. За Мадан те са 63, за Златоград - 46, Девин - 27, а в Чепеларе - 20 броя. Само в неделя са извадени 32 удостоверения, отчита полицията.
Стоянка ЖИВКОВА

ШАРЕНА КАРТА ЗА КМЕТСКИЯ ВОТ В СМОЛЯНСКО

ГЕРБ ВЗЕ 4 ОБЩИНИ, ДПС-3, А БСП - ДВЕ


Разнородна стана картата на Смолянско след кметския вот тази неделя. В много общини на областта драмата около изборите се разигра не по правилата на демокрацията, доказвайки ни, че сме се върнали във времената на мутрите, парите и оръжията.
ГЕРБ удари Смолян и неговият представител Николай Мелемов набра 12 363 гласа или 52.92%. Докато за досегашната кметица Дора Янкова са гласували 11 000 души, което прави 47.08%. Извоювахме Смолян, а г-н Плевнелиев и г-жа Попова извоюваха победа. С такава дума определи вчера на пресконференция резултата на съпартийците си банкерът Костадин Каранлъков, който става общински съветник. А още в деня на вота от БСП алармираха за мутри с кю седмици и момчета с дебели вратове, които опорочават изборите.
Кю седем има и Милко Милков, аз не знам на кого са, казвам го малко иронично, но те са членове на ГЕРБ от 3 години, ако имаха трабанти щяха да правят кампания с трабанти, заяви пък бившият СДС-кмет на Смолян, Данчо Киряков, който бе водач на листата на ГЕРБ. И прехвърли обвиненията за купуване на гласове в полето на БСП, които според него влизали по къщите на хората, за да ги извеждат да гласуват. И той ги бил видял, като ги следвал с автомобила си. Съветници на БСП до 23 часа бяха в Трандевица и Станевска, а от ДПС - в Горно и Долно Влахово, заяви още Киряков. И дори метна вина и за джипове от София и Бургас, чиито водачи били регистрирани като застъпници на БСП.
Очевидци на ситуациите с джиповете пък сочат съвсем обратното. А за изсипваните самосвали с фрезован асфалт, имитиращи път в ромската махала, са сезирани СИК и ЦИК и то от БСП в неделя. Това са опити за пропаганда от страна на ГЕРБ, точно в деня преди вота.
Колкото до младите хора, дошли с рейсовете от София и Пловдив, те не били на “изборен туризъм”, защото не ги карали в Бодрум, а в родния им град, за да гласуват. В рейсовете пък въобще не било ставало въпрос за агитация, категоричен бе Киряков.
Зам.-кметовете ще са по-малко от досегашните, подчертаха спечелилите властта в Смолян. И докато два дни преди вота те се бяха зарекли, че сами ще правят избори и нямат нужда от подкрепа, вчера официално афишираха, че разнородният местен парламент, който имат, ги кара да си търсят партньори. А от партиите, вкарали по един-два общински съветника, стана ясно, че вече текат совалки за нов екип, който да управлява общината.
Това обаче няма да стане по-скоро от идната седмица.
Първо обаче Николай Мелемов трябва да бъде освободен като депутат. А и да се насрочи сесия, за да се закълнат новият градоначалник и новите общински съветници.
Спечелените проекти няма да спират, но според това, което е добро за гражданите на Смолян, ще се преценява как да продължат. Ще създадем една икономическа среда, за да отворим работни места и да привлечем младите хора, заяви новоизбраният кмет Николай Мелемов. Колкото до свалянето на данъчното бреме, за което толкова пледираха и ГЕРБ, и Синята коалиция, първо трябвало да се види в какво състояние е общината и тогава да се правят разчети за бюджет‘2012, който се приема в началото на идната година.
ГЕРБ си брои свои кметове в Широка лъка, Арда, Петково и Кутела, похвалиха се от управляващата партия на пресконференцията си вчера. БСП пък напомнят че са спечелили Могилица, Търън, Влахово, Момчиловци и Виево.
В Арда на балотажа техният човек Недко Юруков със 168 гласа получи 53.85% и надделя над досегашния кмет Емил Башев, който взе 144 гласа. В Кутела Емил Стоянов получи 178 гласа или 67.94%, докато за Янко Атанасов от коалицията на Костадин Василев “Заедно за Смолян” са гласували 84 човека. На балотажа в неделя БСП-кандидатът Събка Миткова спечели Смилян срещу Сафедин Чикуртев от “Заедно за Смолнян” с 555 гласа или 56.17%. Досегашният дългогодишен управник получи със 100 гласа по-малко.
Заради изборите този път традиционният Празник на фасула мина мимоходом. И местните хора само посрещнаха гостите си от Италия - от дружението за здравословна храна.
БСП обаче спечели Виево с досегашния си кмет Венко Палчев, който има 189 гласа или 56.42% в битката срещу Митко Божидаров от “Заедно за Смолян”, който получи 146 бюлетини.
Много висока изборна активност - към 70%, вероятно неполучавана досега в близките десетина години, констатират в Община Смолян. БСП е удвоила почти резултатите си от последните избори, сочат запознати със ситуацията. Това, заедно с ред други съвсем обективни хватки, приложени от противниците й, обаче не й позволи да направи кмет.
Като областен председател на партията на Борисов, Мелемов призна, че губи 2 общини от общо 3-те, в които вече няма техни кметове. В Рудозем ставало въпрос за лични интереси, а за Мадан, след като кандидатът им не е отишъл на балотаж, явно там трябва да има промяна, подчерта той. За Девин пък не прие, че имат загуба, тъй като в крайна сметка там ДПС не било на власт, макар че в Рудозем и в Мадан именно хората на Доган надделяха.
В Девин представителят на ГЕРБ Юлиян Семчев загуби в неделя от нотариуса Цветалин Пенков, който набра 4060 гласа или 51.72%. С това човекът на “Обединение за Общината - БСП, Обединена социалдемокрация” развенча два мита, че ГЕРБ печели навсякъде и че външни хора - тъй като Пенков не е от този край, няма как да вземат властта.
В девинското село Беден кандидатът на ДПС Румен Каров спечели с 203 гласа или 63.24% пред Рени Букова от Червената коалиция, която взе 118 гласа. Село Брезе пък стана гербаджийско, след като Румен Чавдаров надделя с 211 гласа или 65.94% пред Румен Билянов от ВМРО-БНД. ОДС пък изкара кмет на Гьоврен - Идриз
(от стр.1) Шабанов с 339 гласа или 58.96% спечели срещу Осман Юрук от ДПС, получил 236 бюлетини.
В Триград човекът на ГЕРБ Цветан Славков с 270 гласа или 55.44% взема кметския пост, докато Яким Мишев от ДПС има 217 гласа.
Напук на заклинанията на Ахмед Доган, който се зарече да обеси иносказателно изменилия на партията му Антим Пържанов и извади свой кандидат - Пламен Айвазов, новият гербаджия спечели срещу ДПС с 3428 гласа или 54.39%. За Айвазов гласуваха 2875.
В Барутин Венелин Калфов от “Коалиция за Доспат”, с 569 гласа или 50.89%, спечели кметския стол, надвивайки с 20 гласа Красимир Мантов от ГЕРБ.
В доспатското село Бръщен надделя Кемил Кочаков от партия Лидер с 340 бюлетини или 60.39% пред Неби Имамов от ДПС, получил 223 гласа.
В Змеица Политическо движение “Социалдемократи” с Венелин Дойков взе 619 гласа или 57.05% пред гербаджията Младен Младенов. ДПС пък ще управлява Касъка чрез Джамал Шалганов, който получи 345 гласа или 71.73%. И Црънча вече е на Доган - там управник става Илин Долапчиев с 249 гласа или 54.85%. Кметът на Чавдар е от ГЕРБ, Емил Кушев има 158 гласа или 68.10%.
Любча след балотажа в неделя избра Велико Митков от ДПС, с 366 гласа или 6.33%, докато противникът му ГЕРБ Багрян Манолов е взел 241 гласа.
С 42 гласа разлика, или с малко повече от половин процент, партията на Борисов печели балотажа в Златоград чрез Мирослав Янчев, който получи 4022 гласа или 50.26%. Докато коалицията на екскмета Младен Чаушев набра 3980 гласа - 49.80%. И тук по време на предизборната кампания и преди вота в неделя многократно алармираха за нарушения, привиквания на избиратели и застъпници и какви ли още не предизборни въртомушки, които са далеч от демокрацията.
Захари Кадиев от “Новото време” с 452 гласа или 58.25% победи в неделя Лъчезар Хаджиев от “Заедно за Златоград”, който има зачетени 41.75%.
Ерма река остава за досегашния кмет Зарко Хаджиев, човекът от ГЕРБ взе 295 гласа или 51.66% срещу Минка Хаджиева, която има резултат 276 гласа.
За първи път от демократичните промени ДПС взе Мадан. 4493 гласа или 59.76% получи техният представител Фахри Моллаисенов, срещу ексзам-областния Митко Петагов. Местният лидер на НДСВ получи подкрепата на голяма част от местните представители на социалистическите партии. Но получените от него 3026 гласа или 40.24% се дължат на личните му контакти, не и на някаква кампания или публични изяви. ГЕРБ взе село Боровина със 142 гласа или 56.13% за Десислава Чернева, срещу Светослав Чилингиров от НДСВ, получил 111 гласа. И Върбина е гербаджийска - Атанас Карамитев има 316 гласа или 53.56% срещу Митко Димитров от ОДС. Светлан Младенов е пак кмет на Средногорци, той победи на балотажа Адриана Кавъркова от БСП с 61.64% или има 376 валидни бюлетини.
В Неделино след балотажа в неделя на власт идва екскметът Стоян Беширов. Той набра 2 498 гласа или 53.02% от името на “Българска социалдемокрация”, докато бившият ОбС-председател и човек на ЛИДЕР Христо Петров набра 2213 гласа. ГЕРБ-представителят Съби Хаджиев спечели единственото село с избираем кмет в Неделинско, Средец. Той има 214 бюлетини или 59.78%, докато политическият му противник Антон Караджов от БСП е със 144 гласа или 40.22%.
ДПС отново превзе Рудозем. С “Коалиция Рудозем за всички” - от различни партии, Румен Пехливанов взе 4020 гласа или 57.95%, докато досегашният градоначалник Николай Бояджиев има 2917 гласа или 42.05%. Независим е кметът на Войкова Лъка - Бърчево, Карамфил Сираков той получи 207 гласа или 51.88% срещу противника си от ГЕРБ Захри Халилов, който има 192 гласа.
Коалиция “Рудозем за всички” спечели с 446 гласа или 57.62% - Добромир Шевелиев става кмет на Елховец. Бисер Овчарски от СДС не успя да спечели съгражданите си, той има 328 валидни бюлетини.
В Пловдивци и Корита пак е коалиционен кмет - Динко Русков има 187 гласа или 55.33%. Кметство Сопотот ще се управлява от Нюридин Молабрахимов, който получи 50.64%, срещу гербаджията Хамди Караджов, взел 115 гласа. Чепинци ще се управлява от Асен Пехливанов, който има 809 бюлетини или 59.35%. На балотажа той отвя коалиционния кандидат Хайри Демиров, взел 40.65%.
ГЕРБ взе и Чепеларе, тук бившият седесар Тодор Бозуков на втори тур взе 2564 гласа или 60.20%. Докато екскметът на Забърдо Валентин Черпоков от ВМРО-БНД, получил подкрепата на БСП, набра 1695 гласа или 39.80 %. Единственото село на балотаж в Чепеларско - Хвойна, пак си има същия управник. Наско Губеров от ГЕРБ с 57.96% или 182 гласа взе кметския пост.132 гласа на балотажа получи противника му Никола Брънзалов от БСП.
ДПС успя да запази кандидата си в Борино - инж. Октай Алиев, който надви над бившия управник на селото и настоящ гербаджия Джамал Асанов. 1539 гласа или 57.73% има инженерът-лесовъд срещу 1127 на опонента му. И тук битката бе оспорвана и потърпевшите подаваха сигнали за агитационни принуди.
Кмет на село Буйново същата община става Митко Иванов от Земеделски народен съюз, който печели 195 гласа или 67.24%, а противник на балотажа му бе друг земеделец от Обединени земеделци - Венцислав Илиев, който остана с 95 гласа.
Макар Баните с БСП - участие, да си избра кмет от раз, то Загражден и Оряховец имаха изборни емоции тази неделя. Венцислав Шишков от ГЕРБ - с 52.01% или 142 гласа, е кметът, тъй като Юлиана Рускова от коалицията на Райчо Данаилов набра 131 гласа или 47.99%. В Оряховец управникът е независим - Невен Белчев печели с 245 бюлетини или 52.58% срещу Карамфил Шуменски от ГЕРБ, който има 221 гласа.
Лили БЛАЖЕВА